Kredyty Puławy

Szukasz najlepszego dla siebie kredytu lub pożyczki w Puławach? Nie trać czasu na chodzenie po bankach. Najlepsze rozwiązanie dobierze dla Ciebie Twój doradca z kredyty-pulawy.pl

Zdolność kredytowa to wiarygodność kredytobiorcy

zdolność kredytowaZależność jest bardzo prosta. Te dwa pojęcia uzupełniają się. Co banki jako instytucje finansowe rozumieją przez zdolność kredytową?

Najprościej rzecz ujmując to zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań, jeśli w przeszłości jako kredytobiorcy byliśmy w stanie uregulować wszystkie należności wobec banku w terminie to nasza wiarygodność kredytobiorcy wzrasta.

Ale pamiętajmy, że to nie tylko nasza historia kredytowa wpływa na to w jaki sposób jest oceniana nasza zdolność kredytowa. Równie ważkie znaczenie posiadają nasze obecne zobowiązania.

Co obniża zdolność kredytową

Kredyty, limity w koncie ROR, karty kredytowe, które obecnie spłacamy. Im więcej tego typu produktów bankowych posiadamy, tym nasza zdolność kredytowa spada. Choć nasza wiarygodność może być nadal bardzo wysoka, ponieważ jesteśmy w stanie spłacać te należności w terminie. No ocenę naszej zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej mają też wpływ nasze dochody, zarówno ich wielkość jak i źródło oraz regularność ich otrzymywania.

W związku ze specyfiką rynku pracy większość banków zaczęła akceptować również umowy inne niż umowy o pracę na czas nieokreślony. Tym bardziej jednak liczy się stałość i ciągłość dochodów oraz ich wielkość. Pamiętajmy o tym, że banki to nie są instytucje charytatywne. Pożyczanie pieniędzy jest dla nich intratną inwestycją i musi być opłacalne.

Zdolność kredytowa mierzona globalnie

Aby zwiększyć bezpieczeństwo obrotu pieniężnego na polskim rynku i zmniejszyć własne ryzyko kredytowe banki postanowiły stworzyć ogólnopolski system kontroli zadłużenia. Razem ze Związkiem Banków Polskich utworzyły w 1997 r. BiK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Dzięki temu mają szybki i łatwy dostęp do historii kredytowej swoich obecnych i potencjalnych klientów. Ponieważ jako instytucje finansowe uwielbiają posługiwać się językiem konkretów i liczb, dla oceny zdolności kredytowej w ramach BiK stworzono tzw. scoring, dzięki któremu szybko i sprawnie liczbowo może być oceniona wiarygodność kredytobiorcy, czy poręczyciela kredytu. Dzięki BiK banki są w stanie przygotować także indywidualne portfele produktów finansowych dla swoich obecnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *