Zależność jest bardzo prosta. Te dwa pojęcia uzupełniają się. Co banki jako instytucje finansowe rozumieją przez zdolność kredytową?
Najprościej rzecz ujmując to zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań, jeśli w przeszłości jako kredytobiorcy byliśmy w stanie uregulować wszystkie należności wobec banku w terminie to nasza wiarygodność kredytobiorcy wzrasta.
Ale pamiętajmy, że to nie tylko nasza historia kredytowa wpływa na to w jaki sposób jest oceniana nasza zdolność kredytowa. Równie ważkie znaczenie posiadają nasze obecne zobowiązania.
Co obniża zdolność kredytową
Kredyty, limity w koncie ROR, karty kredytowe, które obecnie spłacamy. Im więcej tego typu produktów bankowych posiadamy, tym nasza zdolność kredytowa spada. Choć nasza wiarygodność może być nadal bardzo wysoka, ponieważ jesteśmy w stanie spłacać te należności w terminie. No ocenę naszej zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej mają też wpływ nasze dochody, zarówno ich wielkość jak i źródło oraz regularność ich otrzymywania.
W związku ze specyfiką rynku pracy większość banków zaczęła akceptować również umowy inne niż umowy o pracę na czas nieokreślony. Tym bardziej jednak liczy się stałość i ciągłość dochodów oraz ich wielkość. Pamiętajmy o tym, że banki to nie są instytucje charytatywne. Pożyczanie pieniędzy jest dla nich intratną inwestycją i musi być opłacalne.
Zdolność kredytowa mierzona globalnie
Aby zwiększyć bezpieczeństwo obrotu pieniężnego na polskim rynku i zmniejszyć własne ryzyko kredytowe banki postanowiły stworzyć ogólnopolski system kontroli zadłużenia. Razem ze Związkiem Banków Polskich utworzyły w 1997 r. BiK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.
Dzięki temu mają szybki i łatwy dostęp do historii kredytowej swoich obecnych i potencjalnych klientów. Ponieważ jako instytucje finansowe uwielbiają posługiwać się językiem konkretów i liczb, dla oceny zdolności kredytowej w ramach BiK stworzono tzw. scoring, dzięki któremu szybko i sprawnie liczbowo może być oceniona wiarygodność kredytobiorcy, czy poręczyciela kredytu. Dzięki BiK banki są w stanie przygotować także indywidualne portfele produktów finansowych dla swoich obecnych klientów.