Konsolidacja kredytów jest doskonałym rozwiązaniem kiedy toniemy w długach, wtedy stają się jednak ostatnią deską ratunku. A i banki nie patrzą na takich klientów zbyt przychylnym okiem. Stanowczo lepszym rozwiązaniem jest pomyśleć o konsolidacyjnych rozwiązaniach już wcześniej, tzn. wtedy kiedy zaczynamy dostrzegać, że suma naszych zobowiązań finansowych pomału przekracza nasze możliwości finansowe. A co za tym idzie możemy mieć problemy z ich terminowym uregulowaniem.
Najlepszą formą kredytu konsolidacyjnego jest kredyt pod zastaw nieruchomości, czyli kredyt hipoteczny. Dzieje się tak z uwagi na fakt najniższego oprocentowania, najczęściej w granicach 7%, właśnie dla tej formy kredytowania. Poza tym długi okres kredytowania wpływa na zmniejszenie wielkości naszych miesięcznych zobowiązań. Choć oczywiście musimy się liczyć z tym, że im dłuższy czas trwania kredytu, tym więcej odsetek do zapłaty.
Na czym polega konsolidacja?
Bank po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku przejmuje wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania, które i tak musimy wobec niego spłacić, oczywiście na nowych, korzystniejszych dla nas warunkach. Może oczywiście zdarzyć się sytuacja, że nasz wniosek zostanie odrzucony gdy na obsługę długu wydalibyśmy więcej niż 50% naszego dochodu.
A co jeśli nie ma możliwości ustanowienia hipoteki?
Nie ukrywajmy sytuacja jest znacznie trudniejsza, ale nie beznadziejna. Jeśli posiadamy zdolność kredytową, kredyt powinniśmy otrzymać, musimy się jednak liczyć z dużo wyższym oprocentowaniem, zaczynającym się od blisko 16%.
Obecnie najciekawsze oferty to:
-
Meritum Bank. Kwota kredytu do 50 000. Rzeczywiste oprocentowanie 18,65%. Okres kredytowania 10 lat
-
Alior Bank. Z kwotą kredytowania do 150 000 i dodatkową gotówką na dowolny cel. Okres kredytowania 10 lat. Rzeczywiste oprocentowanie na poziomie 24, 22%
Jak widzimy w przypadku braku zabezpieczeń po kieszeni uderza nas głównie dużo wyższe oprocentowanie. Dlatego ważnym jest aby to właśnie je głównie brać pod uwagę. Jeśli będzie ono za wysokie konsolidacja nie będzie po prostu opłacalna. Jeżeli chodzi o koszty kredytu warto również wziąć pod uwagę wysokość prowizji i marżę. Z reguły wahają się one od 1 do 3%, ale w przypadku wersji kredytu z brakiem zabezpieczeń, te opłaty mogą być znacznie wyższe i sięgać nawet 5%.
Kredyt konsolidacyjny dostępny jest również dla firm
Po kredyt konsolidacyjny mogą sięgnąć także firmy, głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Choć trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich lat oferta przygotowana z myślą o nich znacznie stopniała. Według danych „Gazety Prawnej”, taki kredyt oferuje w tej chwili jedynie 4 banki, z czego jedynie oferta Banku Pocztowego jest kredytem stricte konsolidacyjnym. Zainteresowanych tematem odsyłam do artykułu pod tym adresem