Kredyty Puławy

Szukasz najlepszego dla siebie kredytu lub pożyczki w Puławach? Nie trać czasu na chodzenie po bankach. Najlepsze rozwiązanie dobierze dla Ciebie Twój doradca z kredyty-pulawy.pl

Co warto wiedzieć o BIK?

BiK czyli Biuro Informacji Kredytowej powstało w celu zwiększenia bezpieczeństwa obrotu pieniężnego na polskim rynku finansowym. Pełni ono również niebagatelną rolę w kwestii wydatnego zmniejszania ryzyka kredytowego. W jaki sposób ma to miejsce?

Historia BIK

bik jak działaPowstały w 1997 roku BiK obraca danymi związanymi z dobrą i złą historią kredytową konsumentów i podmiotów gospodarczych. W ten sposób banki i podmioty udzielające pożyczek w sektorze poza bankowym minimalizują straty i obciążenie tzw. złymi kredytami. W jaki sposób BiK pozyskuje te informacje?

Banki przekazują mu je sukcesywnie już od momentu złożenia wniosku kredytowego, przez cały okres kredytowania. Przynajmniej raz w miesiącu spływają tutaj dane o tym jak są spłacane zobowiązania. Wszystkie podmioty udzielające kredytów i pożyczek, także w sektorze poza bankowym przekazują dane na temat zadłużenia swoich klientów w celu osiągnięcia wymiernych korzyści. BiK działa na zasadzie wzajemności. Aby uzyskać dane z ich bazy, trzeba samemu je regularnie udzielać, a takowe informacje dla banków, SKOKów i inych są bardzo cenne.

BIK ma znaczenie…

W ten sposób podejmują decyzje nie tylko o udzieleniu kredytu. Na ich podstawie, przygotowują także swoją ofertę i portfel produktów finansowych dla poszczególnych klientów. Nie tylko podmioty takie jak banki mają dostęp do bazy BiK. Każdy z nas obywateli może wystąpić o udzielenie mu informacji zapisanych o nim w bazie. Dzieje się tak chociażby na mocy ustawy o prawie do dostępu do informacji publicznej. Taki raport możemy zamówić drogą elektroniczną na www.bik.pl

Ile przechowywane są dane w BIK?

Pozostaje pytanie jak długo BiK przechowuje dane? Zasadniczo jeśli kredyt jest spłacany terminowo, to dane w nim pozostają do końca spłaty. Na podstawie zgody na przetwarzanie danych są one w praktyce dostępne przez 5 lat. Dla banków w celach statystycznych są one udzielane przez 12 lat. BiK jest postrzegany przez banki i większość poważnych klientów, w tym instytucjonalnych, jako doskonałe narzędzie do budowania własnej wiarygodności finansowej, ułatwiającej uzyskiwanie kredytów i innych produktów bankowych na korzystnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *